26 Haziran 2013 Çarşamba

BEBEKLERİMİZ İÇİN KÜÇÜK TAVSİYELER..

Merhaba Nurcan Hanim
Oğlunuzun uykusu sıkıntılı okuduğum kadarıyla. O süreclerı çok değil bir kaç ay önce ben de yasadım. Zamanınızı daha iyi değerlendırebılmenız adına kendi yaptıklarımdan bir kaçını yazmak istedim. Umarım işinize yarar.
Ben bebeğimi tek büyütüyorum yardımcım yok . O yüzden uykusuzluğu ve gazı yorgunluktan ziyade onun adına beni uzuyordu. Sızın de öyledir inanıyorum.çok minik çaresiz ve aşkımızın adı..

Bebekler bıldıgınız gibi ilk 3 ay anne karnına dönmek ister. O yüzden geniş beşiklerde uyumaz(en azından benimki) . Ben bebek aramızı evde kullandım çok uzun sure. Tekerlekleri çıkabıldıği için dışarıdan eve gelincede yıkayıp taktım.Portbebe tarzı yatan bir aparatı vardı. Onun içine koyuyordum hatta yanlarından destekliyordum. Yanına sizden bir parçada koyun ki kokunuzu alsın. Bir de Benim oğlum ışıkta uyumaz hala öyle . Bebek arabasının üzerine bir tülbent gerip evin ışığı daha az alan odasına götürüyordum . Bu şeklide en azından daha çok uyuyordu. Ama her uyandığında mutlaka yanında oluyordum çünkü güvende hissetmek istediği çok önemli zamanlar. Büyüyünce gözüne örtü örttüm ama öncesin de değil çünkü kendini kurtaramaz ve boğulabilir. Eskiler kundak yapın der bazı doktorlar hayır. Ama su gerçek ki bebekler sıçrayarak elleri ile kendilerini uyandırıyor. O yüzden sık sık değil ama arada kundak yaptım. Zaten 1-2 ay sonra reddedecek kısa bir sure için yapabiliyorsunuz.

Bir de ben aspiratörü kullandım. Bebeklere anne karnındaki sesi anımsatırmış. Bebek arabasını mutfağa götürüp aspiratörü acıyordum o şeklide de güzel uyurdu. Korkmayın bunlar alışkanlık yapmadı. Hala beşiğinde ve hiç bir ek ses olmadan uyuyor. Ama hala ışık sevmiyor ki bu güzel olan. Çünkü insanın gelişimi karanlıkta olur. Boyu uzayacak gelişecek ...

Çamaşır makınası- kurutma makınası bunlar hep kurtarıcı..


Gaz için ise: klasik damlaların yanında yağlar var elma yağı ayaklarına sürebilirsiniz ama yine de doktorunuza danışın. İlk 3 ay yediklerinize dikkat edin ama 4. Ayda artık sızın yedikleriniz onu etkilemeyecektir.

Her gün yıkadım neredeyse 1-1.5 ay.. Benim bebeğim kış bebeğiydi ona rağmen hiç hasta olmadı hamd olsun. Odanın ve banyonun derecesini ayarlarsanız Allah'ın izni ile hastalanmaz. Ama ben ne annelerimizin dediği gibi çok sıcak yaptım oğlumu ne kuşun kanadından nem kapar dedim. Amerika da yaşarken gördüm ki bu türk çocuklarına söylenen bir şey. Çünkü o şeklide yetıştiriliyoruz. Çok giydirmeyin sadece ayaklarına dikkat edin özellikle ilk 3 ay çünkü çocuğunuz gazlı.ilk ay sizden bir kat fazla sonrasında siz ne giyiyorsanız o.
Yıkamak derken her seferinde şampuanla değil. Zaten her gün yıkıyorsanız haftada iki kere baş sampuanlanacak. Ben gazı için daha çok küvetini dolduruyordum ve içinde yüzdürüyordum. Hem gelişim süreci açısından bu önemli.Başını sokmadan ters pozisyonda yatırıyordum,kollarını bacaklarını hareket ettiriyor rahatça. Güvende olduğunu görüyor. Suyu hissediyor. Hala yıkanacağı zaman sevinçten kendince konuşan 8 aylık  bir oğlum var ki her gün yıkandığı halde:)
Sonrasında kurutma makınası ile kıyafetinin üzerinden kısa bir sure karnını ovalıyordum ayaklarına yağını sürüp çoraplarını da ısıtıp gıydırıyordum. Hamdolsun bu şeklide daha kolay atlattık. Hemde güzel uyur. Küvette yüzdürmek haricinde kucağınıza havlu koyup göğsünüze sara sara da yıkayabilirsiniz.
Kulak arkalarına ve erkeklik uzvuna da dikkat edin ıslaklık kalmasın mantar olabilir. Uzmandan dinlemiştim.

Kucağımızda arada yüzüstü koyup sırtını ovuyorduk bu şekilde de gaz çıkarıyordu. Ama genelde bu işlemde yüzde yüz başarı olmadı.

Masaj yapıp egzersiz hareketleri yaptırmanızda bu süreci ve hem sosyal hem bedensel gelişimini destekler.

Ona ismi ile hitap edin. Abartıya kaçmadan olayları anlatın ama uzun cümlelerle. Oğlum altına 'eeeğğ'yaptı değilde oğlum bugün altına yaptı şimdi onu temizliyorum değil mi kağan? Ne yapıyoruz şimdi biz oğlum gibi ..

Şimdi 100 m yi görebiliyor kağan sanırım 2 aylıktı. Harika bir duygu annesine meme mesafesinde göz göze ..ve ötesinde artık..

Bir de herkes çok karışır ama sokağa hava soğukta olsa onunla çıkmaktan çekinmeyin. Artık bebek arabaları lüks her turlu koruması var,astronot denen tulumunu giydirdim bebek arabasının naylonunuda çekip oğlumu 5 aylıktan beri neredeyse her gün yürüyüşe çıkarttım. Hem havayı soludu hem rahatladı hem mutlu oldu . Hamdolsun hiç hastalanmadı aksine her ortama girdiği için daha dayanıklı. Gerçek hayattan tecrit etmedik. Ama annemin kayınvalidemın yanında olsam muhtemelen karışırlardı. Çünkü sokağa cıkınca bile bir çok kişi çocuk bu havada hasta olur diye karıştı sokakta özellikle yaşlılar:) belki de bu rahatlığım yurtdışı deneyimlerimden. Hiç korkmadan nereye gidersek onu da aldık yanımıza.çok kalabalıklara da girdi. Ama özel durum olur hastalık yaygın olur avm lerden festıvallerden özel gecelerden falan uzak kalırsınız bu normal.

Size uyku -gaz konusunu yazacakken konu uzadı. Yardımcı olmak istedim çünkü ben de çok aramıştım bir destek bir yardımcı bilgi. İnşallah oğlunuzu hayırla sağlıkla büyütün. Son olarak aklıma geldi süt arttırımı için: bir tutam dereotu yiyin her gün,iki avuç yeşıl üzüm . Yardımcı olacaktır inşallah İbrahim Saraçoğlundan..

                                                                                                                          RÜMEYSA


Doğum yaptığımdan beri bunun gibi bir sürü mail aldım.Hepsini teker teker okudum elimden geldiğince cevaplamaya çalıştım.Düşünüp yazan yardımcı olmaya çalışan herkesten Allah razı olsun.Rümeysa hanım daha genel yazdığı çoğu konuya değindiği için onun mailini sizinle paylaşmak istedim.
Gelelim benim neler yaptığıma;
Öncelikle şunu belirtmekte fayda her bebek kendine has kendine özel,evet bir takım genelgeler var fakat,bebekler öyle varlıklar ki ne sözünüz geçiyor ne nazınız,öyle bir zaman geliyor ki yapacak hiç bir şeyiniz kalmıyor.O ne derse ne isterse onu yapmak zorunda kalıyorsunuz.
Biliyorsunuz benim oğlum çok gazlı ve uykusuz bir bebek.Gaz için Rümeysa hanımın söylediklerinin dışında,her akşam banyo sırasında badem yağı ile karın bölgesine masaj yaptık eşimle,doğduğundan beri neredeyse her akşam aynı saatte banyo yaptırıyoruz.Gece rahat uyumasına yardımcı oluyor.
40 gün boyunca gece-gündüz uykusu nedir bilmedik.Şu an gece uykularımız biraz biraz düzelse de gündüz uykularımız 20 dakikayı geçmiyor.Bizim uyku konusun da en büyük yardımcımız fön makinası oldu.Yaklaşık 2.5 ay boyunca fön makınası ile uyuttuk.Deli gibi ağlarken onu susturabilen tek şey benim omzum ve fön makınası sesi oldu.Korkmayın alışkanlık yapmadı şu an sessiz bir şekilde uyuyabiliyor.Uzun zamandır fön makınasını hayatımızdan çıkarttık.
Uyku problemi olduğu için geceleri bizimle uyuyordu Kağan,bu şekilde 2.5 aylık olana kadar uyudu.Şimdilerde artık yatağında uyuyor buda her hangi bir alışkanlık olmadı ki,uzmanların dediği bebeğinizin güven duygusunun oluşumu için 2 yıl boyunca anne ile uyumasıdır.Bunu yapmıyorsanız en azından gün içerisinde yada gece uykusuna geçerken bebeğinizi göğsünüzde uyutabilirsiniz.Ben mümkün olduğunca kucağım da göğsümde taşıyıp uyutuyorum.
Birde Kağan doğduğundan beri ne kadar yorgun olsamda,uykusuz sinirli olsam da bunu ona hissettirmemek için elimden geleni yaptım.Kağanla bir bireymiş gibi devamlı konuştum ve konuşuyorum,sesimi en ufak bir şekilde bile yükseltmedim,belki 'minicik bebek ne anlayacak'diye düşünüyorsunuzdur ama bence herşeyi anlıyor ve hissediyorlar ben buna çok inanıyorum.
Bunlar geçici bir süre yaşayacağınız şeyler bunu unutmayın,bebeğiniz büyüdükçe siz bebeğinize bebeğiniz size alıştıkça yavaş yavaş her şey yoluna giriyor.Karamsar olmayın yeter.
3 aylık annelik deneyimimde sizlere söyleyebileceğim en önemli tavsiyem anneliğin %90 ının sabır olduğu belki anne olmadan önce çok sinirlenebileceğim olaylara şimdi gülebiliyorum çünkü oğlumu herşeyden çok seviyorum:).
Gene de aklınıza takılan bir şey olursa sorun lütfen elimden geldiğince yardımcı olmak isterim..
Şimdilik hoşçakalın..